Ārstē klepu un bojā zobus?

Klepus un iesnu ārstēšanai ģimenes ārsti bieži norāda lietot dažādus inhalējamos medikamentus (populārākie Ventolin, Pulmicort).

Pētījumi liecina, ka ārstēšanā izmantotajām inhalējamajām zālēm ir zināma negatīva ietekme uz mutes veselību, pamatojoties uz to devu, biežumu un lietošanas ilgumu.

Pie nopietnākiem  elpošanas traucējumiem tiek nozīmēts lietot spēcīgākus medikamentus, zināmākie, Pulmicort, kuru izmanto, lai ārstētu elpceļu iekaisumus (ilgstoša klepus ārstēšanai, kā bronhiālā astma, kas izpaužas bērniem no 2 – 3 gadu vecumam vai laringīta gadījumā). Kā arī Ventolin, ko izmanto pie akūtām elpceļu saslimšanām. Astma visbiežāk attīstās jau bērnībā, kā rezultātā inhalāciju terapija ir jālieto visu mūžu. 

Ilgstoša un bieža inhalāciju terapija, lai arī palīdz atveseļoties no hroniskām elpceļu saslimšanām, izraisa paliekošas sekas uz mutes dobuma veselību: zobu kariess, gingivīts, periodontīts, čūlas, kandidoze, kserostomija (sausa mute) un pat garšas izmaiņas.

Pētījumi liecina, ka hronisku elpceļu izplatība ar katru gadu pieaug, tādēļ ir svarīgi nodrošināt optimālu mutes dobuma veselību. Lielākā daļa inhalējamo zāļu paliek mutes dobumā. Lai izvairītos no šo medikamentu atstātajām sekām uz bērnu un mūsu pašu zobu veselību, pēc katras inhalāciju veikšanas, ieteicams izskalot mutes dobumu ar tīru ūdeni, kā rezultātā tiek noskalotas zobu virsmas un spraugas, kas ļauj izvairīties no liekas medikamentu uzkrāšanās. 

Ilglaicīgu inhalāciju lietošanas gadījumā, zobi kļūst jūtīgi un viegli uzņem ķīmiskās vielas, kas ir medikamentu sastāvā, kā rezultātā parādās zobu pigmentācija un var sākt veidoties kariess. Ilgstoša inhalāciju lietošana samazina siekalu daudzumu, kā rezultātā palielinās kariesa veidošanās. Siekalas strādā kā antibakteriāls līdzeklis, kas pasargā zobus no aplikuma un baktēriju uzkrāsāšanās. Samazinātas siekalu izdalīšanās jeb kserostomijas (sausa mute)  rezultātā attīstās kariess.

Ir pierādīts, ka ilgstoša inhalāciju lietošana var būt saistīta ar zemu pH līmeni mutes dobumā, kas ir emaljas demineralizācijas riska faktors. Emaljas demineralizācija izpaužas kā balti, matēti plankumi uz zobiem. Šajā periodā veicot profilaktiskas manipulācijas, iespējams procesu apturēt vai palēlināt. Ja tomēr nekas netiek darīts, baltie plankumi sāk mainit krāsu uz dzeltenīgu, vēlāk brūnu un kļūt dziļaki. 

Tā pat var attīstīties kandidoze, kas izraisa mutes gļotādas izmaiņas, izpaužas kā balti, mīksti aplikumi, kas atstāj jūtīgu vai čūlainu virsmu. Pacienti to izjūt, kā diskomfortu – dedzināšanas un jutīguma veidā.

Pēc inhalāciju veikšanas, kurās ir izmantoti medikamenti, svarīgi ir nomazgāt arī bērna seju, lai  samazinātu kairinājuma un iekaisuma risku.

Īpaša uzmanība jāpievērš cilvēkiem, kas jau no mazotnes lieto inhalāciju terapiju astmas vai citu saslimšanu ārstēšanai. 

  • Lai samazinātu inhalācijas radītās nogulsnes mutes dobumā, pēc katras inhalāciju veikšanas izskalojiet muti ar tīru ūdeni. 
  • Uzreiz pēc inhalāciju veikšanas nav ieteicams tūlītēji zobu tīrīšanu ar zobu birsti un pastu, lai netraumētu emalju un neradītu tūlītēju mehānisku bojājumu.  
  • Samaziniet cukura patēriņu un lietojiet pietiekoši daudz šķidruma, kas mitrinās mutes gļotādu. 
  • Pie biežas inhalāciju lietošanas, ieteicams apmeklēt zobu higiēnistu vismaz reizi 6 mēnešos. Tik pat svarīga ir regulāra mutes dobuma profilakse mājas apstākļos, tīrot un diegojot zobus katru dienu.

Lai bērnu zobi attīstītos pareizi un būtu veseli, uzmanība mutes dobuma veselībai ir jāpievērš jau agrā bērnībā. Bērniem inhalāciju terapija ietekmē ne tikai esošo piena zobu stāvokli, bet arī rada negatīvu ietekmi uz pastāvīgo zobu aizmetņu attīstību. Bieži vien bērniem, kuri veikuši medikamentu inhalacijas, pastāvīgie zobi nak jau ar bojātu zoba struktūru. Tas izpaužas kā dzeltenīgi brūni plankumi uz pastāvīgo zobu virsmām. Plankumu vietās zobs sāk drupt, radot iesākumā jutīgumu, vēlāk, lielāka defekta gadījumā, sāpes. Šādi zobi jau tūlīt pēc to sķilšanās ir jāparklāj ar kādu no aizsarglakām. To veic gan higiēnisti, gan zobārsti. 

Ja jūs un jūsu bērni ir pakļauti biežai inhalāciju lietošanai, iesakām regulāri apmeklēt zobu higiēnistu, lai sekotu līdzi zobu veselības stāvoklim, lai laikus pamanītu un novērstu saslimšanas iespējas. 

Esam par veseliem zobiem un tikai kopīgiem spēkiem varam uzlabot savu un savu bērnu zobu stāvokli. 

PIETEIKT VIZĪTI