Bērns tīra zobus!

Joprojām sabiedrībā valda uzskats, ka piena zobus var nekopt, jo ar šo zobu izkrišanu – izkrīt arī visas problēmas! Tomēr tā nav, piena zobu veselība tiešā mērā ietekmē kaula zobu veselību.

Lai, cik gan skaisti var likties pirmie zobiņi, kas spīd kā krelles, ar to izšķilšanos sākas pilna atbildība par to veselību.

Ja bērns ir uzsācis zobu tīrīšanu, tas nozīmē, ka bērns šajā procesā ir jāpieskata. Līdz bērni iemācās pareizi un korekti iztīrīt zobus paši – paiet laiks.

Lai novērstu pavirši tīrītus zobu bojājumus, zobu higiēnisti aicina vecākus būt atbalstošiem, veicot zobu pārtīrīšanu.

Labās prakses piemēri rāda, ka vecākiem palīdzot kopt bērnu zobus līdz sākumskolai, bērnu zobi ir daudz veselīgāki.

Zobu kopšana ir atbildīgs darbs, zobu tīrīšana ir jāveic pareizi, lai tiktu notīrītas visas zobu virsmas. Kā arī liela uzmanība jāpievērš ciešām zobu spraugām, kur visbiežāk uzkrājas aplikums un ēdiena paliekas, veidojoties kariesam, kas nepamanīts var pāraugt par pamatīgu zobu bojājumu. Lai novērstu neplānotu vizīti pie zobārsta – aicinām bērniem diegot zobus. Patstāvīgi bērni var sākt diegot zobus, tad kad tie ir nomainījušies uz kaula zobiem. 

Atgādinām:

Bērniem zobu tīrīšana ir jāuzsāk ar mirkli,  kad sāk veidoties pirmie zobi. Parasti tas notiek, apmēram, no 6 mēnešu vecuma līdz 1 gada vecumam.

Sākotnēji vecākiem vajadzētu aktīvi piedalīties, palīdzot bērniem tīrīt zobus, un bērns, kļūstot vecāks un prasmīgāks, pakāpeniski pārņem atbildību par savu mutes higiēnu.

Zīdaiņi (0 – 12 mēneši):

 •       Izmantojiet sterilu marles gabaliņu vai speciālos uzpirksteņus, lai maigi notīrītu bērna smaganas pēc barošanas divas reizes dienā.
 •       Kad bērns var noturēt muti nedaudz vaļā, zobu tīrīšana procesā var ieviest zobu birsti ar mīkstiem sariņiem, kas paredzēta tieši zīdaiņiem (0+ mēn.).
 •       Šajā posmā jāizvēlas mazuļu vecumam paredzētas zobu pastas: no 0 gadiem, vai arī pietiks ar tīru ūdeni.

Mazulis (1 – 2 gadi):

 •       Zobu birstes lielums mainās, svarīgi izvēlēties mīkstus sariņus, lai bērni netraumētu smaganas.
 •       Šajā vecumā bērns jau ir iepazinies ar zobu tīrīšanas procesu, pieredzes bagātināšanai bērns var sākt izmantot elektrisko zobu birsti.

Pirmsskolnieks (2 – 6 gadi):

 •       Izmantojiet vecumam atbilstošu zobu pastu, lietojot nelielu daudzumu fluora saturošu zobu pastu (zobu pastas zirnītim jābūt bērna zoba lielumā).
 •       Bērnam zobu pastas lietošanas procesā ir jāpalīdz, jo biežāk pasta nonāk pa tiešo mutē, lai arī saldas un var atgādināt konfekti, tās nav ieteicams ēst.
 •       Ja šajā vecumā bērns vēl norij zobu pastu, ieteicams izvēlēties mazākam vecumam atbilstošu zobu pastu.
 •       Vecākiem jāturpina palīdzēt tīrīt zobus, nodrošinot, ka tiek tīrītas visas zobu virsmas.

Skolas vecuma bērni (no 6 – 7 gadiem):

 •       Bērni patstāvīgi tīra zobus, bet labi būtu, ja vecāki uzraudzītu un pārbaudītu viņu tīrīšanas tehniku līdz, aptuveni, 8 vai 9 gadu vecumam.
 •       Jāizmanto zoba lieluma fluora zobu pasta deva.

Svarīgi padarīt zobu tīrīšanu par izklaidējošu un regulāru ikdienas rutīnas sastāvdaļu, lai veicinātu labos zobu kopšanas paradumus. Bērniem būtu jātīra zobi vismaz divas reizes dienā, no rīta – pēc brokastīm un vakarā pirms gulētiešanas.

Katra bērna vajadzības zobu kopšanā var atšķirties. Dažiem bērniem var būt nepieciešama ilgāka palīdzība, bet citi var kļūt pašpietiekami agrāk. Lai iegūtu individuālu padomu par bērna pareizu zobu kopšanas procesu, aicinām,  konsultēties ar savu zobu higiēnistu.

Speciālisti iesaka izvēlēties vecumam atbilstošus tīrīšanas līdzekļus, lietojot fluorīdu saturošu zobu pastu, kas palīdz gan augšanas procesā, gan arī novērš zobu bojāšanos, kad tie jau ir izauguši.

Veseli zobi ir ne tikai svarīgi estētisku apsvērumu dēļ, bet arī nodrošina pareizu zobu maiņu, nedeformējot bērna sakodienu, augot kaula zobiem.

Zobi doti visai dzīvei, un piena zobu veselība, tiešā mērā, ietekmē kaula zobu veselību.

#zobukopšana #zveseliobi #pareizazobutīrīšana #rūpes #atbildība #bērni #veselība #smaids #pirmiezobi #zobubirstes #zobupasta #dentalfix #valmiera #zobārstniecība

PIETEIKT VIZĪTI