Garšo kafija?

Kādam kafija palīdz uzsākt agru rītu, citam sniedz enerģiju pēcpusdienā, bet kādam vēlā nakts maiņā. 🤎
Katram no mums ir savi paradumi, kā mēs to lietojam: melnu, ar pienu vai cukuru, kanēli vai medu.
Lai arī zinām, ka kofeīns, kas atrodas kafijas sastāvā, sniedz enerģiju, vai aizdomājies, kā tā ietekmē tavu zobu veselību?
👉Pirmkārt, ja kafiju lieto ikdienā, ar laiku tavi zobi iegūst tumšu pigmentu, kas tos padara nepievilcīgus un tumsnējus.
☕️Kafija pati par sevi ir ļoti skāba, lietojot to pārmērīgā daudzumā, tā var izraisīt emaljas bojājumus, aizsākot zobu eroziju. Kā to novērot? Parādās zobu jūtīgums, pigmentācija un zoba bojājums vietā, kur zobs saskaras ar smaganu.
👉Lai neitralizētu skābes līmeni mutes dobumā, ieteicams pēc kafijas dzeršanas izskalot muti ar tīru ūdeni.
👉Ja esi steidzīgais rīta skrējējs, kas ātri izdzer kafiju, izmazgā zobus un metas ārā pa durvīm. Ieteicams, starp kafijas izdzeršanu un zobu tīrīšanu, ievērot pauzīti, vismaz 30 minūtes, lai nenodarītu zobu virsmai mehāniskus bojājumus.
☕️Jāmin, ka cukurs ir viens no galvenajiem zobu bojāšanās cēloņiem.
👉Cukurs, nonākot mūsu mutes dobumā, veido skābes, šī skābe sāk šķīdināt minerālvielas zobu emaljā, veidojot kariesu.
👉Cukurs palīdz baktērijām pielipt pie zobu virsmas, veidojot zobu aplikumu. Sliktas higiēnas rezultātā aplikums uzkrājas, veidojot iespēju attīstīties kariesam un smaganu slimībām.
👉Kad skābes izšķīdina zobu emalju, tiek zaudētas tādas minerālvielas kā kalcijs un fosfāti. Lai gan siekalas palīdz atjaunot šo minerālu līdzsvaru, pārmērīgs cukura patēriņš var pārsniegt siekalu spēju zobus mineralizēt, padarot tos vājākus.
☕️Kafijas un saldinātas kafijas mīļiem ieteicams ikdienā rūpēties par savu zobu veselību, lietojot zobu pastu ar fluorīda daudzumu lielāku par 1400ppm, šāda veida zobu pasta uzlabos zobu izturību pret skābju ietekmi.
Parūpējies par savu zobu veselību, veic regulāru zobu higiēnista apmeklējumu un ļauj savam smaidam iedvesmot.

PIETEIKT VIZĪTI