Vitamīni tavai zobu veselībai

Zobu kvalitāti ietekmē iedzimtība un dažādi mikroelementi.

Jāatceras, ka sabalansēts un veselīgs uzturs ir ļoti svarīgs vispārējai zobu veselībai.

🦷 Vitamīnu un minerālvienu ir neskaitāmi daudz.

Daudzi – svarīgi zobu veselībai, to skaitā, augļi un dārzeņi, kur tos var atrast:

Kalcijs – ir minerāls, kas palīdz veidot stiprus zobus un kaulus.

➡️ To var atrast piena produktos: pienā, sierā un jogurtā. Kalcijs ir atrodams arī zaļajos lapu dārzeņos – spinātos un kāpostos, kā arī tofu un mandelēs, sojas izstrādājumos un apelsīnos, auzu pārslu putrā, sezama sēkļiņās u.c.

❕Tas nodrošina kaulu audu atjaunošanos un sastāda 2% no cilvēka svara. Ja organismā nav pietiekams kalcija līmenis un rezerves ir izsmeltas, organisms kā kalcija avotu izmanto veselos kaulus, padarot tos trauslus un viegli ievainojamus, tai skaitā – zobus.

🔹D vitamīns – palīdz organismam absorbēt kalciju, kas ir būtisks stipru zobu un kaulu uzturēšanai.

Tieši D vitamīns nodrošina 90% kalcija uzsūkšanos. D vitamīna trūkums nozīmē, ka zobi bojāsies daudz biežāk, kā normāla D vitamīna līmeņa gadījumā.

➡️ Jūs varat iegūt D vitamīnu no saules gaismas, treknām zivīm, lietojot sarkano gaļu, aknas, olu dzeltenumu. Svarīgi atcerēties – dzīvnieku valsts izcelsmes produktos ir D3 vitamīns, kas cilvēka organismā uzsūcas daudz labāk. Savukārt D vitamīns augļos un dārzeņos būs D2.

🔹C vitamīns – svarīgs veselām smaganām.

➡️ To var atrast citrusaugļos – apelsīnos un greipfrūtos, kā arī zemenēs, kivi un sarkanajā paprikā. Čilli piparos, lapu kāpostos, brokoļos, puķkāpostos un briseles kāpostos un ananasa.

🔹A vitamīns – palīdz uzturēt mutes gļotādu veselīgu. ❕A vitamīns ir augšanas vitamīns, kas būtiski ietekmē zobu veidošanos augšanas stadijā, tāpēc svarīgi to lietot agrā vecumā, kad sāk krist ārā piena zobi un veidojas kaula zobi.

➡️ To var atrast oranžos un dzeltenos dārzeņos, piemēram, burkānos, saldajos kartupeļos, kā arī lapu zaļajos dārzeņos – spinātos un kāpostos. Sastopams dzīvnieku valsts produktos, zivju eļļā, aknās, olās, pienā, sviestā, sierā, oranžas un zaļas krāsas augos.

🔹Fosfors ir minerāls, kas palīdz veidot stiprus zobus un kaulus.

➡️ To var atrast piena produktos, gaļā (mājputnu gaļā), zivīs.

🔹Fluorīds – aizsardzība zobiem. Flourīds palīdz nostiprināt zobu emalju un aizsargā tos no kairinātājiem, piemēram, samazinot skābju daudzumu, ko radījušas baktērijas.

❕Flours kavē kariesa veidošanos, tādēļ pacientiem ar novērotu kariesa attīstību, var tikt ieteikts lietot fluora tabletes, ja to noteicis ārstējošais ārsts vai higiēnists. Papildus sabalansētam uzturam, kas bagāts ar šiem vitamīniem un minerālvielām, ir svarīgi arī tīrīt zobus divas reizes dienā un katru dienu lietot zobu diegu, lai uzturētu labu zobu veselību.

Stiprini savu zobu veselību ar sabalansētu pārtiku, kas bagāta ar dabīgajiem vitamīniem!

Divas reizes gadā ieplāno zobu higiēnu, lai laikus konstatētu zobu stāvokli.

PIETEIKT VIZĪTI