Vasara – zobu traumas bērniem un kā rīkoties, kad zobs ir izkritis?

Aicinām vecākiem ar bērniem pārrunāt drošības noteikumus arī saulainajā vasaras brīvalaikā, lai pasargātu savu bērnu zobu veselību no negaidītām traumām.

Dažas no visbiežāk sastopamajām bērnu zobu traumām ietver:

Triecieni un krišana:

Bērni vasarā bieži aktīvi piedalās āra spēlēs un aktivitātēs pagalmā, rotaļu laukumā vai citur, kas var novest pie nejaušiem triecieniem vai krišanas. Tas var izraisīt zobu lūzumus, zobu plaisas vai zobu izkrišanu.

Ja bērns piedalās sporta nodarbībās, būtu vēlams iegādāties zobu aizsargšinas (izmanto liela trieciena gadījumos – bokss, cīņas sports, regbijs, futbols u.c.) vai izmantot katram individuāli pielāgotas zobu kapes, lai aizsargātu zobus.

Velosipēdu un riteņbraukšanas negadījumi:

Bērni izbauda velosipēdu braukšanu vasaras laikā. Negadījumi, kas saistīti ar velosipēdiem tiešā mērā izraisa zobu traumas, it īpaši, ja bērns neizmanto  pašaizsardzības līdzekļus.

Ūdens negadījumi: 

Vasarā bērni bieži peldas baseinos, upēs, ezeros vai jūrā. Ūdens negadījumi izraisa triecienus pret objektiem ūdenī, atstājot nelabvēlīgu ietekmi uz zobiem. Atgādiniet, cik svarīgi ir peldēties uzmanīgi, pirms lēcieniem pārbaudot ūdens tilpnes dziļumu un objektus ūdenī (vai nav akmeņi, metāla konstrukcijas vai citi objekti), kas var izraisīt traumas. Jo īpaši tas attiecas un nezināmām ūdens tilpnēm.

Drošība uz ceļa/negadījumi:

Vasaras brīvlaiks ir laiks, kad lietas var darīt nesteidzīgi, jo īpaši atrodoties uz ceļa braucamās daļas, pievēršot uzmanību savai drošībai un apkārt notiekošajam. Drošība attiecas arī atrodoties automašīnā, lietojiet drošības jostu un bērna vecumam atbilstošus drošības sēdeklīšus, izvēloties atbilstošas rotaļietas, kas straujas bremzēšanas rezultātā nevar satraumēt bērnu. 

Kā rīkoties, ja gūtas traumas rezultātā zobs ir izsists?

Ir novērots, ka piena zobu traumas visbiežāk gadās bērniem vecumā no 1 līdz 3 gadiem, pastāvīgo zobu traumas biežāk novērojamas bērniem vecumā no 8 līdz 11 gadiem. Augšžokļa priekšzobi tiek traumēti daudz biežāk, kā zobi apakšžoklī.

Svarīgi atcerēties, ka piena zobu traumas var ietekmēt pastāvīgos zobus. Gūtas traumas rezultātā var attīstīties pastāvīgā zoba aizmetņa bojājums, kas var atstāt sekas uz pastāvīgā zoba izskatu (atstājot formas, pozīcijas vai emaljas krāsas defektus).

Zaudēta zoba gadījumā:

  1. Nomieriniet bērnu, uzturiet mieru;
  2. Atrodiet izsisto zoba daļu;
  3. Turiet zobu aiz tā baltās daļas, jeb kronīša, neaizkarot sakni (zoba sarkano daļu);
  4. Ja zobs ir netīrs – noskalojiet to ar tīru, tekošu ūdeni, vismaz 10-15 sekundes.
  5. Bērns ar izsisto zobu ir jānogādā pie zobu speciālista pēc iespējas ātrāk.

Lai pārvietotu izsisto zobu ievietojiet to fizioloģiskajā šķīdumā – NaCl (ja mājās tāds nav pieejams, tad to pagatavojiet paši – viena tējkarote vārāmās sāls uz vienu litru ūdens), vai ievietojiet to aukstā pienā vai bērna siekalās. Ūdeni zoba uzglabāšanai lietot nav ieteicams. Līdz ko zobs ir ievietots, kādā no šķidrumiem, vēlams vērsties pie zobārsta pirmo divu stundu laikā, lai veicinātu pastāvīgā zoba iespēju iesakņoties atpakaļ.

Veiksmīgākais laiks pastāvīgā zoba novietošanai savā vietā (replantācijai) ir pirmās 20 – 30 minūtes pēc negadījuma.

Atsevišķos gadījumos,

ja zaudētais zobs ir pastāvīgais zobs, vecāki, ja paši to spēj, tad ievieto to  atpakaļ zoba ligzdiņā, piespiežot, cik dziļi iespējams. 

Kad zobs ir ievietots atpakaļ vietā, bērnam ir jāsakož cieši zobi, ievietojot starp zobiem salveti vai kabatas lakatiņu, lai zobu nofiksētu. Pēc tam ieteicams nekavējoties vērsties pie zobārsta.

Veiksmīgākais laiks pastāvīgā zoba novietošanai savā vietā (replantācijai) ir pirmās 20 – 30 minūtes pēc negadījuma.

Ja vecākiem neizdodas bērnu pierunāt un zobs nav ievietots atpakaļ, bērns ar izsisto zobu ir jānogādā pie zobu speciālista pēc iespējas ātrāk.

Ja ir noticis nelaimes gadījums, kurā ir gūts stiprs sitiens pa zobiem  (kritiens no velosipēda u.c.), aicinām būt vērīgiem situācijās, ja arī fiziski zobu bojājumi netiek novēroti uzreiz. Tie nereti attīstās pēc laika – zobs sāk kustēties, vai mainīt krāsu. Šādā situācijā vērsieties pie sava ārsta.

Nodrošiniet un aiciniet bēnus izmantot pašaizsardzības līdzekļus jeb ekipējumu, ķiveri, zobu aizsargšinas un citu inventāru, kas pasargā bērnu no traumu gūšanas. 

Māciet bērniem, ka aizsargekipējuma lietošana ir nepieciešama ne tikai profesionālajā sportā, bet arī skeitparkā.

Atgādiniet, cik svarīgi ir saglabāt mieru, ja arī ir noticis nelaimes gadījums, noteikti izklāstiet, kā rīkoties, ja tiek pazaudēts (izkrīt) pastāvīgais zobs.

Atstāsim zobus vietā, sargāsim bērnus un mācīsim viņiem pasargāt sevi!

#veselizobi #zobutraumas #zobuplaisas #zobaizkrišana #nolūziszobs #zobārsts #vasara #Valmiera #Dentalfix #zobārstniecība

PIETEIKT VIZĪTI