Zobu veselība grūtniecības laikā

Grūtniecības periods ir laiks, kad sievietes ķermenis piedzīvo daudzas izmaiņas, un tas attiecas arī uz zobu veselību. 

Grūtniecības laikā ir īpaši svarīgi rūpēties par zobiem un smaganām, jo hormonālās izmaiņas var ietekmēt mutes dobuma veselību.

Daži faktori, kas jāņem vērā, lai stiprinātu zobu veselību grūtniecības laikā:

Uzturs un dzērieni:

Svarīgi ir ievērot sabalansētu uzturu, bagātinot to ar vitamīniem un minerālvielām, kas palīdz stiprināt zobus. Vitamīns D un kalcija avoti, piemēram, piena produkti un zivis, ir īpaši noderīgi zobu veselībai. Ieteicams arī ierobežot cukuru un skābos dzērienus, jo tie var veicināt zobu kariesa rašanos.

Pareiza mutes dobuma higiēna:

Ir svarīgi turpināt regulāri tīrīt zobus un lietot zobu diegu vai starpzobu birstīti, lai novērstu zobu un smaganu problēmas. Izmantojiet zobu birsti ar mīkstiem sariņiem un zobu pastu ar fluoru, kas stiprinās zobus un aizsargās tos no kariesa.

Atcerieties, ka grūtniecības laikā jūsu smaganas var būt jutīgākas, tāpēc izvēlieties zobu birsti ar maigiem sariņiem, lai tīrīšanas laikā samazinātu spiedienu uz zobiem un smaganām.

Hormonālās izmaiņas un grūtniecības gingivīts:

Grūtniecība var izraisīt iekaisumu smaganās, ko sauc par grūtniecības gingivītu. Tas var izpausties kā pietūkums, asiņošana un jutīgums smaganās. Lai novērstu vai mazinātu grūtniecības gingivītu, regulāri masējiet smaganas ar maigiem zobu birstes sariņiem, un pēc nepieciešamības lietojiet antiseptisku skalošanas līdzekli. Ja simptomi pasliktinās vai saglabājas, konsultējieties ar zobu higiēnistu vai zobārstu.

Zobu higiēnista un zobārsta apmeklējums: 

Ierasti zobu higiēnistu ieteicams apmeklēt ik pēc sešiem mēnešiem vai pēc individuāla ieteikuma. Zobu higiēnists veiks profesionālo mutes dobuma higiēnu, notīrot zobus un smaganas no zobu aplikuma, kariesa un baktērijām un sniegs padomus par pareizu mutes higiēnu.

Zobārstu ieteicams apmeklēt, ja ir nepieciešama papildu ārstēšana, piemēram, zobu plombēšana vai citas procedūras. Svarīgi ir  informēt gan zobu higiēnistu, gan zobārstu par jūsu grūtniecību un jebkuriem medikamentiem, ko varat lietot.

Speciālisti uzsver, ka labākais laiks grūtniecības laikā, lai apmeklētu zobu higiēnistu vai  zobārstu ir otrais trimestris. Pirmā grūtniecības trimestra laikā auglis ir vairāk pakļauts ārējo faktoru iedarbībai, bet trešajā trimestrī ieteicams izvairīties no lieliem uztraukumiem un ilgstošām procedūrām, kas grūtniecēm rada diskomfortu.

Laicīgi neārstētas mutes dobuma saslimšanas var negatīvi ietekmēt gan sievietes, gan arī mazuļa veselību. 

Ieteikumi pēc dzemdībām:

Pēc dzemdībām turpiniet rūpēties par savu mutes dobumu un zobiem, tāpat kā grūtniecības laikā. Ja barojat bērnu ar krūti, ievērojiet pareizu mutes higiēnu, lai novērstu kariesa veidošanos, un to ar siekalu starpniecību nenodotu tālāk mazulim.

Pēc dzemdībām apsveriet iespēju apmeklēt zobu higiēnistu un zobārstu, lai pārliecinātos par savu mutes dobuma veselību.

Ievērojot šos ieteikumus un regulāri apmeklējot zobu higiēnistu un zobārstu, jūs laikus varat samazināt iespējamo risku saskarties ar smaganu problēmām vai zobu kariesu grūtniecības laikā.

Plānojot grūtniecību ieteicams apmeklēt higiēnistu un zobārstu. Speciālisti palīdzēs izārstēt un uzturēt mutes dobumu veselu, kas gaidāmo grūtnieci pasargās no problēmām visas grūtniecības laikā.

Atcerieties, ka katras sievietes pieredze var būt individuāla, tāpēc ir vērts konsultēties ar savu zobu higiēnistu, lai iegūtu personalizētus padomus un norādījumus attiecībā uz zobu veselību grūtniecības laikā.

Lai skaists un baudāms grūtniecības laiks!

#grūtniecība #zobuveselība #veselizobi #veselssmaids #mutesdobumaveselība #Valmiera #Dentalfix #zobārstniecība

PIETEIKT VIZĪTI