Par implantoloģiju
Implantoloģija ir ķirurģiska operācija, kuras laikā žokļa kaulā tiek ieskrūvēts zobu implants jeb titāna skrūve. Zoba implants ir zoba saknes aizvietotājs, kas izgatavots no īpaši izturīga, viegla un bioloģiski saderīga materiāla (titāna, cirkonija vai to sakausējuma), kas vizuāli un funkcionāli ir identisks cilvēka dabīgajiem zobiem. Ar implantu palīdzību ir iespēja aizvietot zaudētos dabīgos zobus jebkurā mutes dobuma daļā.
Atšķirībā no tradicionālajām protezēšanas metodēm, zobu implanti ir fizioloģiski daudz piemērotāki cilvēka dabīgajai mutes dobuma struktūrai.
Implants izskatās pēc nelielas skrūvītes, kuru ķirurģiski ievieto žokļa kaulā un pēc tam pie tā tiek piestiprināts mākslīgais zoba kronītis.
Zobu implantus var ievietot pacientiem sākot ar 16 – 18 gadu vecumu un līdz pat neierobežotam vecumam.
Kas notiek pēc viena vai vairāku zobu zaudēšanas
Pēc viena vai vairāku zobu zaudēšanas ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk tos aizstāt, ārstēšanu atliekot, organismā sākas nevēlami procesi:
– nesaņemot ierasto slodzi, žokļa kauls zaudētā zoba vietā sāks izzust. Tā rezultātā var mainīties sejas forma, cilvēks pāragri noveco;
– uz zaudētā zoba pusi sāks sasvērties blakus esošie zobi;
– izmainīsies sakodiens. Ar nepareizu sakodienu ēdienu būs grūtāk sakošļāt, kā arī var rasties galvassāpes.
Ātrs, nesāpīgs un ilgmūžīgs risinājums
Zobu implantācija ir mūsdienīgs un progresīvs veids, kā atjaunot vienu vai vairākus zaudētus zobus. Šo ārstēšanas metodi iesaka zobārsti visā pasaulē sekojošu iemeslu dēļ:
1. uzticama procedūra. Implanti ieaug 96-100% gadījumu un nevainojami var kalpot visu mūžu;
2. nesāpīga, vienkārša, ātra operācija. Zobu implantēšanas procedūras parasti tiek veiktas vietējā anestēzijā. Operācija ilgst vidēji 30-60 minūtes
3. maksimāls estētiskais rezultāts. Implantētu zobu no īsta var atšķirt tikai zobārsts, rūpīgi apskatot pacienta mutes dobumu;
4. bez diskomforta un ikdienas neērtībām. Nerada pastāvīgas sāpes, nodrošina brīvas košļāšanas iespējas, neraisa psiholoģisko diskomfortu.
Implantācija -5 soļi līdz zobu implantiem
Zoba implantācijas process sastāv no trim pamata posmiem.
– Apskate un konsultācija;
– Otrajā reizē, ķirurģiskajā posmā, tiek veikta zoba implanta ievietošanas operācija un zoba implanta iedzīvināšana žokļa kaulā, kā arī smaganas noformēšana ap topošo zobu;
– Protezēšanas posmā, tiek ņemts zobu nospiedums un izgatavots kronis.
1. Izmeklēšana un ārsta konsultācija
Sākotnēji ķirurgs veic mutes dobuma apskati un rentgenu, novērtējot žokļa kaula daudzumu un kvalitāti.
2. Implantācijas procedūra
Sākotnēji tiek ieskrūvēta titāna skrūve žokļa kaulā. Skrūve atbilstoši pacienta žokļa kaula struktūrai ir noteikta garuma, platuma, ar noteiktu vītņu skaitu un dziļumu. Ja nepieciešams, pēc nedēļas var tikt izņemtas šuves.
3. Sadzīšana un pagaidu kronīšu nēsāšana un/vai smaganu veidošana
Process turpinās pēc 2 – 5 mēnešiem, kuru laikā ir noticis osseointegrācijas process (zoba implanta saaugšana ar kaulu) – lai to konstatētu, tiek veikta rentgena izmeklēšana. Kā arī zobu kronīša izgatavošana un tā savienošana ar implantu.
4. Jauna zoba kronīša piestiprināšana
Ceturtajā posmā notiek zobu kronīša piestiprināšana pie abatmenta, kas noslēdz zobu implantācijas procesu. Vairs atliek tikai aprast ar jaunajām sajūtām, līdz prāts un žoklis pieņem jaunā zoba esamību.
5. Regulāra kopšana
Zobu implanti jākopj tieši tā pat kā dabiskie zobi, ar ikdienas zobu mazgāšanu un diegošanu, regulāri apmeklējot zobu higiēnistu un nepieciešamības gadījumā zobārstu. Rūpes par zobu implantiem ir dabiskas, tie neprasa no cilvēkiem īpašu uzmanību vai kopšanu, kā tas būtu ar zobu protēzēm.
Kāda tipa implanti tiek izmantoti
Darbam izvēlamies pasaulē atzītākos zobu implantus – Straumann. Tie ir uzticamākie un kvalitatīvākie zobu implanti, kuri tiek izgatavoti Šveicē.
Viens no lielākajiem neatkarīgajiem pētījumiem Zviedrijas zobārstniecības vēsturē ir parādījies, ka ārstēšanas panākumi lielā mērā ir atkarīgi no implanta ražotāja. Pētījumā pierādīja, ka STRAUMANN implanti tika zaudēti līdz 60 reizēm retāk nekā citu ražotāju implanti.
Lai gan nav iespējams prognozēt katras operācijas panākumus, daudzi pētījumi liecina, ka Straumann Roxolid SLActive implants sasniedz līdz pat 99 % labākus ieaugšanas rādītājus pat sarežģītos gadījumos (pacientiem ar cukura diabētu, onkoloģisku saslimšanu).
Patentētais titāna un cirkonija implanta sakausējums Roxolid ir stiprāks un tam ir labāka bioloģiskā saderība. SLActive implanta virsma uzlabo dzīšanas procesus par 50%.
Rekomendācijas pēc implantu ievietošanas
Pirmajā dienā pēc procedūras, ļoti iespējams, ka jutīsiet šādus simptomus – neliela asiņošana, pietūkums un sāpes. Šīs pazīmes ir normālas un nozīmē to, ka notiek dzīšanas process. Aptuveni 48 stundas pēc procedūras obligāti jāievēro:
– tīri zobus, izmantojot mīkstu vai ļoti mīkstu zobu birsti, izmanto mutes skalojamo līdzekli vai zobu pastu, kas nesatur abrazīvos līdzekļus; Izvēlies zobu pastu, kura domāta tieši implantu kopšanai;
– ļoti svarīgi ir tīrīt zobus vismaz divas reizes dienā ar zobu birsti, kurai ir maigi sariņi;
– vismaz vienu reizi dienā izmanto atbilstošu zobu diegu, tādu, kurš neplūksnojas;
– lieki neaiztiec brūces vietu, lai to nesavainotu vēl vairāk;
– izvairies no karsta, auksta, cieta vai graudaina ēdiena lietošanas;
-ieteicams pāris dienas uz ieliktā zoba neēst;
– Nesmēķēt!!! Tabakas dūmi var izraisīt komplikācijas vietā, kur ievietots implants, tā rezultātā veidojot iekaisumu.
Esi vērīgs, pievērs uzmanību zobu implanta stāvoklim. Starp zobārsta vizītēm noteikti nepieciešams pievērst uzmanību tam, kāds ir tavu zobu implantu vispārējais stāvoklis. Dodies pie ārsta, ja pamani šādas pazīmes:
– pietūkums vai apsārtums ap implanta vietu;
– grūtības sakošļāt ēdienu vai sāpes sakožot zobus;
– implanti šķiet nestabili un vaļīgi.