Zobu izmeklēšana un labošana

Mutes dobuma veselība vistiešākajā mērā ietekmē cilvēka vispārējo veselības stāvokli un produktīvu dzīves kvalitāti.

Parūpējies par zobiem laikus

Ja zobu higiēnists ir ieteicis apmeklēt zobārstu, pacientam tiek veikta izmeklēšana, caurgaismošana un nepieciešamības gadījumā tiek veikts rentgena izmeklējums. Kā rezultātā ir iespēja novērot zoba sakņu anatomiju, saskatīt iekaisuma procesus kaulā, atklāt kariesu zem zobu restaurācijām un iegūt citus rezultātus.

 

Apskate sniedz priekšstatu par pacienta zobu stāvokli, kas nepieciešamības gadījumā atvieglo ārstēšanas plāna sastādīšanu. Mutes dobuma veselība vistiešākajā mērā ietekmē cilvēka vispārējo veselības stāvokli un produktīvu dzīves kvalitāti. Slikts vispārējais zobu stāvoklis, smaganu saslimšanas vai zobu zaudēšana paliekoši ietekmē cilvēka spēju uzņemt un sasmalcināt barību, smaidīt un runāt.

Zobu kariess

Zobu kariess ir zināms arī kā zoba bojājums vai caurums. Kariess ir viena no izplatītākajām slimībām, ar ko var saskaties jebkura vecuma cilvēks, kuram ir kaut viens zobs. Zoba bojājums var rasties pat ar pirmo zobu, un, ja tas netiek kontrolēts, tas var attīstīties un progresēt visu pacienta mūžu, kamēr vien ir zobi. Baktērijas akumulējas gan siekalās, gan uz smaganām, gan uz zobiem. Kariesa izraisītājs ir baktērija – Streptococcus mutans.

 

Kariesa izraisītās baktērijas aplicējas uz zoba virsmas, īpaši iedobumos un zoba plaisās, uz smaganu virsmas, tiltiem un pārtikas radītajā aplikumā un citur. Šīs baktērijas galvenā izejviela ir ogļhidrāti, īpaši – viegli pārstrādājami cukuri. Pārtikas radītajā aplikumā esošo ogļhidrātu šķelšanas rezultātā baktērijas izdala skābi kā gala produktu. Ilgstošas iedarbības rezultātā skābe noārda zoba struktūrā esošo kalciju un fosfātus, un veidojas zoba caurums.

Estētiskā plombēšana un sakodiena celšana

Modernās tehnoloģijas ļauj atjaunot, saglabāt un novērts daudzus zobu defektus, kā plaisas, pigmentāciju vai šķelšanos. Estētiskā zobārstniecība ļauj mainīt zobu izskatu, uzlabojot to krāsu, garumu vai formu, ko nereti atstāj ietekme no zobu griešanas jeb bruksisma, kā arī no vecuma zobu nodiluma. Sakodiena celšana palīdz atjaunot zobu formu to sākotnējā augstumā, tādēlādi uzlabojot ne tikai žokļa funkcijas, bet arī sejas izskatu.

Svarīgi atcerēties

Kariesa ārstēšana var būt ātrs un viegls process, līdz mirklim, kad bojājums sasniedzis lielu apjomu vai pat nervu. Veseli zobi ir smaids uz skaistu pasauli!